Slovenské združenie stomikov

Diaľničná známka

Národná diaľničná spoločnosť

Národná diaľničná spoločnosť, a.s. vyvíja všetko úsilie aby systém elektronickej diaľničnej bol spustený do prevádzky už v roku 2015. Vo vzniknutej situácii, kedy  nový systém ešte nie je implementovaný a od 1.januára 2015 nadobudne účinnosť zákon č. 488 / 2013 Z. z. o diaľničnej známke, bude príslušný vodič / žiadateľ postupovať pri žiadosti o oslobodenie motorového vozidla od úhrady diaľničnej známky (ďalej len “ DZ “ ) tak ako doteraz. To v praxi znamená, že žiadateľ musí osloviť Národnú diaľničnú spoločnosť, a.s. ( ďalej len  „NDS“ )  a spolu s predloženým príslušného parkovacieho preukazu požiadať o vydanie oslobodenia od úhrady DZ. Kópia preukazu je pre NDS  veľmi dôležitá, pretože preukazy môžu mať i vymedzenú časovú platnosť (napr. pol roka ).

Kontrola úhrady DZ bude prebiehať taktiež rovnako ako v súčastnosti. Vodiči musia pre preukázanie oslobodenia od úhrady   DZ  predložiť potvrdenie od NDS . To musia vodiči spolu s parkovacím preukazom nosiť so sebou.

Podľa § 7 písm. h) zákona č. 488 / 2013 Z. z. o diaľničnej známke sú od úhrady oslobodené vozidla zaregistrované osobou, ktorá je držiteľom parkovacieho preukazu a podľa § 7 písm. i ) sú od úhrady diaľničnej známky oslobodené vozidlá, ktorých prevádzkovateľom je osoba, ktorá používa vozidlo na poskytovanie sociálnej služby podľa osobyténho predpisu a neposkytuje  sociálne službu  s cieľom dosiahnuť zisk a zároveň o tomto vozidle účtuje podľa osobitného predpisu. Pre fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je podľa posudku odkázaná na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom , alebo má praktickú slepotu oboch očí, vyhotoví príslušný orgán parkovací preukaz na základe právoplatného rozhodnutia o parkovacom preukaze. Pri oboch prípadoch, pre fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím i pre prevádzkovateľa sociálnych služieb, platí povinnosť sa zaregistrovať u správcu výberu úhrady DZ , v tomto prípade u NDS.

Žiadatelia podľa § 7 ods. 3 zákona č. 488/2013 Z.z. o diaľničnej známke poskytujú najmä nasledujúce údaje : Obchodné meno, adresu miesta podnikania, príp. meno, priezvisko dátum narodenia, adresu bydliska, štátnu príslušnosť, číslo OP alebo pasu. EVČ vozidla, krajinu kde je vozidlo registrované, kontaktné údaje a tiež údaje potvrdzujúce nárok na oslobodenie od úhrady t.j. kópiu rozhodnutia o žiadosti o vyhotovenie parkovacieho preukazu, kópiu parkovacieho preukazu, kópiu technického preukazu vozidla príp. vozidiel, kópiu zriaďovacej listiny.

Predložené údaje sa registrujú u správcu úhrady diaľničnej známky, resp. u ním poverenej osoby a žiadateľ o oslobodenie od úhrady DZ dostane po registrácii potvrdenie od NDS, ktorý sa bude musieť preukázať pri kontrole PZ SR.

Žiadosti o oslobodenie od úhrady DZ je možné poslať poštou na adresu NDS príp. osobne doručiť. Adresa je i na žiadosti o o oslobodenie od platenia úhrady DZ. Kto mal vymenenú parkovacieho  preukazu nedáva  rozhodnutie ale podľa zákona č. 447 / 2008 Z. z. § 65 ods. 11 a 12 len žiadosť o výmenu, ktorú Vám vystaví OÚPSVR

potrebné informácie na stránke :

http://dialnicnenalepky.sk/oslobodenie-od-uhrady

 

Národná diaľničná spoločnosť, a.s.
Mlynské Nivy č.45
821 09  Bratislava

 

Žiadosť nové

 

Nitriansky kraj
25/05/2019, 05:29
jasno
SSZ
jasno
9°C
1 m/s
pocitová teplota: 9°C
tlak vzduchu: 1010 mb
vlhkosť vzduchu: 95%
rýchlosť vetra: 1 m/s SSZ
nárazy vetra: 3 m/s
UV-Index: 0
Východ Slnka: 04:57
Západ Slnka: 20:33
Predpoveď na 26/05/2019
deň
polojasno, ojedinele s  búrkami a prehánkami
JJZ
polojasno, ojedinele s búrkami a prehánkami
24°C
max. UV-Index: 8
Predpoveď na 27/05/2019
deň
búrky
JV
búrky
23°C
max. UV-Index: 3
 
Stránku si teraz pozerá:
Ankety

Čo Vám tu chýba?

View Results

Loading ... Loading ...
Hosting zadarmo od WebSupport.sk
Návštevnosť
  • Zobrazené stránky : 275750
  • Návšteníci : 82066
  • Stránky za 24 hod.: 86
  • Návšteníci za 24 hod. : 35